Karpiowe Markery

Każdy z nas na pewno używa różnego rodzaju markerów, znaczników, bojek itp. wynalazków do oznakowania sobie swojej miejscówki w danym zbiorniku. I nic w tym dziwnego, ponieważ pomaga to nam w dokładnym zanęcaniu swojego wybranego miejsca, a także w precyzyjnym położeniu zestawów we wcześniej nęcony obszar, a jak to ważne to nikogo nie trzeba przekonywać, to po prostu gwarancja sukcesów!
Na rynku karpiowym jest wiele takich pomocnych gadżetów do znakowania łowiska ale bardzo często karpiarze wykonują je własnoręcznie lub poprawiają te kupione w sklepach wędkarskich. Typowy marker do oznaczania łowiska to zwykła butelka na sznurku ze sporym obciążeniem. Zaletą tego typu markera jest cena, (można go wykonać własnoręcznie z materiałów dostępnych w domu). Jednak podstawową wadą i moim zdaniem całkowicie wykluczającą tego typu znacznik jest to, że karp bardzo często w niego wpływa podczas holu, ponieważ jest on blisko naszego nęconego miejsca,  plącząc zestaw ze sznurkiem, co gorsza nie mamy pewności że po takim holu, ryba nie przesunęła markera w inne miejsce, co może zniweczyć trudy włożone w przygotowanie łowiska.
Kolejnym markerem jest marker typu H, jest to pływający plastik w kształcie litery H na którym nawinięty jest sznurek zakończony obciążeniem, tego typu marker jest bardzo pomocny w szybkim zaznaczeniu znalezionej miejscówki, którą wcześniej wybadaliśmy echosondą lub obstukaliśmy stukadełkiem. Taki marker wrzucony do wody sam się rozwija i pozycjonuje. Możemy użyć wiele takich „szybkich” markerów a później wybrać jedną, dwie najlepsze miejscówki.


Zobacz ofertę:               <<Marker H>>
Nie nadaje się on jednak do oznaczania łowiska na stałe z tego samego względu co ten opisany powyżej, karp może wpłynąć w sznurek i wszystko splątać.
Marker który najlepiej nadaje się do dokładnego i bezpiecznego oznakowania łowiska , którego nie trzeba wyciągać na czas zasiadki to marker pionowy, który składa się z rurek z tworzywa sztucznego, zrobiony z wielu elementów skręcanych ze sobą, każdy element dokręcony zwiększa nam możliwość oznaczenia coraz to głębszej wody. Podstawową zaletą tego znacznika jest to że, jest on ruchomy, ponieważ zamocowany jest na obciążeniu za pomocą przegóbu. Co nam to daje? A mianowicie to, że marker taki „poddaje” się w wodzie, czyli kładzie, gdy natrafi na niego pędzący karp z naszym zestawem.
Istotną sprawą w budowaniu markera jest jego końcowy element który wystaje z wody, musimy go dostrzec z daleka, czasem ze sporej odległości gdy w grę wchodzi wywózka. Nierzadko wypływa się w nocy, wtedy to znalezienie markera na sporej połaci wody w bezksiężycową noc jest trudne. Niektóre markery pionowe maja wbudowaną diodę zmierzchową która zapala się sama po zapadnięciu zmroku, wadą takich świecących lampek jest ryzyko płoszenia karpi, szczególnie na płytkiej wodzie.
Jest jednak na to sposób, jaki? A to bardzo prosty:) Na rynku samochodowym?! istnieje produkt który pomoże nam w dopracowaniu naszych markerów, znaczników i przeróżnych „pływających butelek” :) To kamizelka samochodowa, którą większość wozi w swoim aucie.


Na takiej kamizelce są paski z odblaskowego materiału, materiał ten jest rewelacyjny w odbijaniu światła,  Wystarczy odpruć kawałek materiału i nakleić na ostatni element markera pionowego. Nie namawiam jednak do zabrania kamizelki ze swojego auta , kamizelki takie są dostępne we większości marketów na dziale auto.
W nocy wystarczy poświecić latarką na wodę i na pewno zauważymy odbijające się światło na końcówce markera, z bardzo dużych odległości.
Kawałek takiego materiału może nam również posłużyć jako znacznik, przy wszelkiego rodzaju krzakach zwisających nad wodą, nie ma sensu stawiać w takiej sytuacji markera pionowego, wystarczy zaczepić kawałek tego materiału odblaskowego za pomocą opaski zaciskowej na gałęzi lub na trzcinie i to wystarczy by odnaleźć to miejsce nawet w najciemniejsze noce.
To najskuteczniejsze, tanie oznakowanie łowiska przy krzakach lub trzcinach a co najważniejsze- bardzo dyskretne.


autor: Przemek Pająk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz - wpisz komentarz i wciśnij OPUBLIKUJ
ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA I SUBSKRYPCJI !