Materiały PVA


Wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba punktowego nęcenia, a szczególnie przydatne jest to wiosną i w niewielkich zbiornikach, gdzie nęcenie dywanowe nie sprawdza się, doskonale sprawdzają się materiały rozpuszczalne PVA dostępne w każdym karpiowym sklepie. Materiały rozpuszczalne PVA wykorzystuje się w przemyśle medycznym, również w wędkarstwie znalazły szerokie zastosowanie. Do punktowego nęcenia stosuje się nici pva, woreczki, siatki, i taśmy. Zaletą punktowego nęcenia jest możliwość idealnego podania zanęty, żaden inny sposób nie jest tak precyzyjny. Z pomocą woreczków czy siatek PVA możemy posłać naszą zanętę typu: ziarna, pelet, kulki razem z przynętą w określone miejsce, czy to za pomocą wywózki, łódeczki zdalnie sterowanej czy z rzutu. 

Stosując nici pva możemy nawlec na nie kilka kulek lub pelet i podpiąć je bezpośrednio do haka, jednak polecał bym tu użycie taśmy ponieważ jest mocniejsza i nie zerwie nam się przy silniejszym wyrzucie.
Rozpuszczalność PVA zależy od temperatury wody, czym wyższa temperatura wody tym szybciej się rozpuszcza, a także od rodzaju użytego materiału, woreczek pva zdecydowanie dłużej rozpuszcza się niż siateczka. Dobrej jakości materiał PVA rozpuszcza się całkowicie, nie pozostawia śladu ani zapachu. 


Na rynku dostępnych jest wiele rodzai worków pva o różnych kształtach i wielkości: perforowane, z wbudowanym sznureczkiem z nici pva do szybkiego zawiązania, o aerodynamicznych kształtach, zwiększających dystans rzutu, a także siateczki o różnej średnicy i wielkości. Osobiście używam i polecam zaopatrzyć się w rękaw pva, jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne ponieważ możemy zrobić sobie z rękawa różnej wielkości worki, taki rękaw ma zazwyczaj 5 metrów długości, wystarczy pociąć sobie go na odpowiadające nam kawałki i skleić przy pomocy wody czy zwykłej zgrzewarki do worków. 


Do zawiązywania takich woreczków zrobionych z rękawa można użyć  taśmy pva. Rękaw pva to rozwiązanie nie tylko praktyczne ale i najbardziej ekonomiczne, z pięciometrowego rękawa możemy wyciąć ok 35 worków. Dodatkowym atutem woreczków jest to że możemy wlać do nich boostery czy liquidy, które nie rozpuszczają materiałów PVA, razem z zanętą, co daje nam podwójny efekt smużenia i wabienia. Niejednokrotnie zdarzyła mi się sytuacja kiedy zaraz po wywózce zestawu z woreczkiem pva zalanym boosterem, usłyszałem dźwięk sygnalizatora.
Przemek PająkBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz - wpisz komentarz i wciśnij OPUBLIKUJ
ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA I SUBSKRYPCJI !