"Karpiowa Zima" - RekonesansZimą, kiedy zbiorniki skute są lodem, to czas kiedy cały nasz karpiowy majdan  czeka w szafie, bądź garażu na nadejście wiosny, a my siedząc w fotelu przeglądamy piąty raz ten sam film karpiowy, odwiedzając te same portale, fora internetowe, bo przecież co w tym złego. Ale wcale nie musimy  wyczekiwać na nadejście wiosny, siedząc przed monitorem - możemy aktywnie spędzać czas, szykując się do następnego sezonu.  Chciałbym podzielić się z wami moją metodą na długie zimowe wieczory i zachęcić do aktywnego spędzania czasu nad wodą.Zacznijmy od początku a więc, zima to doskonały moment na przemyślenia, refleksje oraz plany na kolejny sezon, co za tym idzie jest to doskonały czas na rekonesans nad interesującą nas wodę, nawet jeżeli jej taflę pokrywa lód. Wystarczy zabrać ze sobą aparat i wyruszyć nad wodę. 
Poniżej filmik z jednego z naszych wielu rekonesansów nad różnymi zbiornikami:

 
 Nie chodzi tylko o podziwianie krajobrazów, które w zimniejszych porach roku  potrafią być magicznie ale również o to, aby zdobytą bazę w postaci fotek i filmów móc wykorzystać przed planowaniem wiosennych zasiadek. Robiąc fotki pamiętajmy o tym, aby ukazywały one informacje, które nas interesują, na przykład: czy na miejscu obozowiska jest wystarczająca ilość miejsca na rozbicie namiotu? czy jest dojazd? jeśli nie, to czy potrzebny będzie wózek? ..itd.
Miejscówka na zachodnim brzegu - możliwość rozbicia namiotu
Kanał - widok obok pierwszego stanowiska
Fotografując wodę skupiajmy się na roślinności wynurzonej, ukształtowaniu brzegu, bądź innymi istotnymi elementami, które w długie zimowe wieczory przed komputerem, dadzą nam kilka przydatnych informacji, takich jak odległość potencjalnego miejsca położenia zestawu oraz ewentualne metody nęcenia. Poniżej prezentuję fotkę wystających krzaczków, które będą doskonałym miejscem na położenie zestawów.
Bardzo dobrym momentem na badanie dna jest zima. Jeżeli pokrywa lodowa jest dostatecznie gruba, warto zabrać ze sobą świder bądź pierzchnie oraz stukadełko. Dzięki tym akcesoriom, będziemy mogli zbadać i określić rodzaj dna w interesujących nas miejscach, oraz określić głębokość łowiska.
Ważne jest aby wszystkie informację na bieżąco dokładnie notować, ponieważ na pewno nie zapamiętamy wszystkich danych. Należy pamiętać, że roślinność podwodna obumiera i przy wstępnych oględzinach miejscówki zimą, może nie być po niej śladu, natomiast latem jest jej w danym miejscu bardzo gęsto. Traktujmy więc nasze zimowe badania teoretycznie i nigdy nie rezygnujmy z dokładnego ponownego sondowania wiosną i latem bo sytuacja pod wodą bardzo szybko może ulegać zmianie.
Mając dokładnie zbadane i obstukane miejsca podparte fotkami lub krótkimi filmikami z komentarzem, możemy w długie zimowe wieczory przystąpić do weryfikacji zebranych danych, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie wybrać te najbardziej obiecujące w brania miejsca.
Wystające konary drzew - idealne miejsce położenia zestawów
Bardzo często robię tak, że wrzucam fotkę do prostego programu graficznego np. paint i oznaczam miejsca oraz opisuje je bazując na własnych notatkach.

Dzięki tak przygotowanej fotografii można mieć wstępny obraz oraz zarys wiosennej lub letniej miejscówki.
Należy jednak pamiętać, aby  przed każdym łowieniem weryfikować swoje plany i teoretyczne rozważania w zależności od warunków panujących nad wodą w czasie samej zasiadki.

Czynności opisane poniżej mogą nam pozwolić na mile spędzony czas nad wodą w zimnych miesiącach roku, pamiętajcie, że poruszanie się po lodzie nie jest sprawą do końca bezpieczną i warto mieć ze sobą kolegę lub przynajmniej linkę asekuracyjną i kolce. Dodam, że można naprawdę się napocić wykłuwając dziurę za dziurą w lodzie o grubości 20 cm, aczkolwiek efekt końcowy w postaci opisanej fotografii naprawdę daje sporo radości a co najważniejsze pozwala nam się wyrwać z domu i przynajmniej na chwilę oderwać się od zimowego letargu i przebywać  w naszych ulubionych wędkarskich klimatach .


 


1 komentarz:

  1. Tak to właśnie wygląda, w tym roku tez odwiedzimy kilka zbiorników zimą..

    OdpowiedzUsuń

KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz - wpisz komentarz i wciśnij OPUBLIKUJ
ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA I SUBSKRYPCJI !