Karpiowe Przypony


Złowienie karpia na wykonany własnoręcznie przypon to ogromna satysfakcja. Chciałbym tu omówić materiały  stosowane na przypony i rodzaje przyponów których używam w połowach karpi.  Materiały do przyponów karpiowych możemy podzielić na trzy grypy: z miękkiej plecionki, z plecionki w otulinie i materiały sztywne do tzw. sztywniaków.


Przypony z plecionki są  chyba najczęściej stosowane, wystarczy kawałek plecionki haczyk i mamy gotowy przypon. Oczywiście można je modyfikować  zakładając  (rurki termokurczliwe, rurki antysplątaniowe, pozycjonery tzw.Mouthssnagery), regulując ich długość w zależności od potrzeb (rodzaj dna, roślinność, lepkość mułu itp.)


Pozycjoner haczyka Mouthssnagery, ma tą przewagę nad rurką termokurczliwą że możemy go używać wielokrotnie

 Rozróżniamy plecionki - miękkie, tonące, neutralne, i te do specjalnych zadań - odporne na przetarcia o zwartym mocnym splocie, w otulinie i z wewnętrznym rdzeniem ołowianym. Do wyboru mamy wiele kolorów, grubości i wytrzymałości. Plecionki o tej samej wytrzymałości mogą różnić się od siebie średnicą i rodzajem splotu.
Do sporządzania przyponów sztywnych i combi tzn. łączonych, stosujemy sztywne materiały jak amnesja, zero memory, fluorocarbon czy led'core.
Przydatny w przechowywaniu naszych przyponów jest piórnik, w którym możemy przypinać przygotowane wcześniej przypony, jesteśmy wówczas przygotowani na użycie różnych przyponów w zależności od zastosowanej kulki i warunków pod wodą.


Standart Rig
 Podstawowy przypon włosowy wykonany z miękkiej plecionki. Uniwersalny przypon do kulek pływających i tonących, 
wiązany przy pomocy najprostszego "węzła bez węzła"
Do przymocowania przyponu do krętlika możemy zastosować
agrafkę lub połączyć go na zwykłej pętli, można założyć krótką rurkę antysplątaniową którą naciągamy na krętlik przy klipsie.


 Przypon typu Worwic-rig do kulek pływających, śrucina zamontowana na łuku kolankowym haka stabilizuje zestaw i dodatkowo po wessaniu kulki przez karpia sprowadza hak na dolną część warg ryby, co daje lepszy efekt samozacięcia. Należy pamiętać że śrucinka musi się swobodnie poruszać na łuku haczyka. Większość zapięć na ten przypon jest na dolną wargę karpia.

Combi Rig przypon wykonany z plecionki w otulinie. Sztywna otulina minimalizuje splątanie zestawu. Łamaniec pozbawiony kilku centymetrów otuliny nad trzonkiem haka, daje miękki przegub, co nie wzbudza podejrzeń ryby po zassaniu.

Sztywniak łamany przegubowo.Przypon wykonany w tym przypadku z grubej żyłki Zero Memory. Do przegubu można zastosować krętlik z kółeczkiem, lub kółko z owalem.
Zamiast włosa klasyczna pętla D z ruchomym kółeczkiem, kulkę mocujemy za pomocą gumki silikonowej lub na kawałku plecionki
zamiast kółka można założyć mały krętlik co dodatkowo odsunie nam kulkę od trzonka haczyka.

Przypon tzw. sztywniak z miękkim włosem. Montowany przegubowo. Doskonale sprawdza się się do kulek tonących i bałwanków.


Przypon 360*
Przypon ten idealnie nadaje się do prezentacji kulki pływającej, jego elastyczność powoduje że jest praktycznie niewyczuwalny przez karpia. Do budowy tego przyponu wykorzystuję haczyki  typu Longshank Nailer.


Zakładamy na haczyk mały krętlik z kółkiem, umieszczamy stoper na haku, zakładamy kółeczko do którego przywiążemy włos, blokujemy stoperkiem gumowym, do krętlika przywiązujemy fluorocarbon i przypon mamy gotowy.

 Przypony z pozycjonerami które używam:

Każdy z wymienionych przyponów możemy modyfikować dla swoich potrzeb. Przy tworzeniu karpiowych przyponów niema sztywnych reguł. Swoje przyponowe rewolucje możemy rozpocząć od najprostszych zestawów, a w czasie testów okaże się który daje najlepszy efekt  zacięcia. Dobrze dobrany przypon ma decydujące znaczenie dla skutecznego zacięcia i holu karpia. Jedno jest najważniejsze haki muszą być zawsze ostre, w związku z tym po każdej rybie zmieniam przypon na nowy, a haki zmieniam kilka razy w sezonie na nowe.


 

Przemysław Pająk


2 komentarze:

  1. witam kolegę, super artykuł, korzystam z Twoich rad i wykonuję bardzo podobne przypony. czy mógłbyś podpowiedzieć jak wykonać i zawiązać włos z kulką na przyponie z tą pętlą D ? można używać gumek ale włos jest bardziej naturalny. jak go zawiązać żeby się nie rozwiązał?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zakładam kulkę na kawałek plecionki i przywiązuje do kółeczka, które zakładam na pętle lub na oczko pozycjonera. W ten sposób nie spadnie kuleczka, kiedyś używałem gumki do mocowania kulki ale gumki lubiły pękać.

    OdpowiedzUsuń

KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz - wpisz komentarz i wciśnij OPUBLIKUJ
ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA I SUBSKRYPCJI !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...