Carp Travel na Facebooku - dołącz do nas

16 marca 2012

Karpiowe Przypony


 Przypon karpiowy odgrywa kluczową i decydującą rolę w prawidłowym i skutecznym zacięciu i holu karpia a złowienie karpia na wykonany własnoręcznie przypon to ogromna satysfakcja. Chciałbym tu  omówić materiały  stosowane na przypony i rodzaje przyponów których używam w połowach. Materiały do przyponów karpiowych możemy podzielić na trzy grypy: z miękkiej plecionki, z plecionki w otulinie i materiały sztywne do tzw. sztywniaków.


Przypony z plecionki są  chyba najczęściej stosowane, wystarczy kawałek plecionki, haczyk, najprostszy "węzeł bez węzła:" lub Palomar  i mamy gotowy przypon. Oczywiście jego skuteczność będzie ograniczona i trzeba odpowiednio go zmodyfikować, można to zrobić zakładając  (rurki termokurczliwe, rurki antysplątaniowe, pozycjonery tzw.Mouthssnagery, dociążenie), regulując ich długość w zależności od potrzeb (rodzaj dna, roślinność, lepkość mułu itp.) i wreszcie użyć odpowiedni hak. Nie tylko wielkość czy kształt haka ma ogromne znaczenie ale jego ostrość, nawet najlepszy przypon i najlepiej dobrany zestaw nie zatnie karpia jeśli hak będzie nie ostry. Ostatnio sporo uwagi poświęcam właśnie tej kwestii, po każdej złowionej rybie sprawdzam ostrość haka, jak tylko mam wątpliwość od razu zmieniam na nowy.
W temacie samych plecionek możemy jepodzielić na plecionki z otuliną i bez otuliny, miękkie,średniomiękkie i sztywne i te do specjalnych zadań - odporne na przetarcia o zwartym mocnym splocie, w otulinie i z wewnętrznym rdzeniem ołowianym. Do wyboru mamy wiele kolorów, grubości i wytrzymałości. Plecionki o tej samej wytrzymałości mogą różnić się od siebie średnicą i rodzajem splotu.
Do sporządzania przyponów sztywnych i combi tzn. łączonych, stosujemy sztywne materiały jak  wszelkiego rodzaju przyponowe materiały sztywne mono i fluorocarbony. 
Przydatny w przechowywaniu naszych przyponów jest piórnik, w którym możemy przypinać przygotowane wcześniej przypony, jesteśmy wówczas przygotowani na użycie różnych przyponów w zależności od zastosowanej kulki i warunków pod wodą.

 Podstawowy przypon włosowy Standart Rig wykonany z miękkiej plecionki. Uniwersalny przypon do kulek pływających i tonących,  wiązany przy pomocy najprostszego "węzła bez węzła" Do przymocowania przyponu do krętlika możemy zastosować agrafkę lub połączyć go na zwykłej pętli, można założyć krótką rurkę antysplątaniową którą naciągamy na krętlik przy klipsie. Polecam dołożyć małą śrucinkę ok 4 cm od haka na plecionce co dodatkowo wpływa na lepsze zapięcie ryby.Przypon typu Worwic-rig do kulek pływających, śrucina zamontowana na łuku kolankowym haka stabilizuje zestaw i dodatkowo po wessaniu kulki przez karpia sprowadza hak na dolną część warg ryby, co daje lepszy efekt samozacięcia. Należy pamiętać że śrucinka musi się swobodnie poruszać na łuku haczyka. Większość zapięć na ten przypon jest na dolną wargę karpia. W tym przyponie trzeba jeszcze dodać pastę ołowiana lub inny ciężarek dociążający plecionkę i poprawiający zacięcie. 


Combi Rig przypon wykonany z plecionki w otulinie. Sztywna otulina minimalizuje splątanie zestawu. Łamaniec pozbawiony kilku centymetrów otuliny nad trzonkiem haka, daje miękki przegub, co nie wzbudza podejrzeń ryby po zassaniu. 


Sztywniak łamany przegubowo. Przypon wykonany w tym przypadku z fluorocarbonu. Do przegubu można zastosować krętlik z kółeczkiem, lub kółko z owalem. Zamiast włosa klasyczna pętla D z ruchomym kółeczkiem, kulkę mocujemy za pomocą gumki silikonowej lub na kawałku plecionki zamiast kółka można założyć mały krętlik co dodatkowo odsunie nam kulkę od trzonka haczyka.


Przypon tzw. Combi sztywniak z miękkim włosem. Montowany przegubowo. Doskonale sprawdza się się do kulek tonących i bałwanków.

Przypon 360* Przypon ten idealnie nadaje się do prezentacji kulki pływającej, jego elastyczność powoduje że jest praktycznie niewyczuwalny przez karpia. Do budowy tego przyponu wykorzystuję haczyki  typu Longshank Nailer.Zakładamy na haczyk mały krętlik z kółkiem, umieszczamy stoper na haku, zakładamy kółeczko do którego przywiążemy włos, blokujemy stoperkiem gumowym, do krętlika przywiązujemy fluorocarbon i przypon mamy gotowy.


 Przypony z pozycjonerami 

Klipsy do szybkiej wymiany i rurki antysplątaniowe, przydatne drobiazgi w tworzeniu przyponów, rurkę nasuwamy na krętlik do szybkiej wymiany, w ten sposób powstaje zwarta całość, która nie plącze się o ciężarek na klipsie podczas rzutów.
Każdy z wymienionych przyponów możemy modyfikować dla swoich potrzeb, czasami wystarczy drobna korekta. Przy tworzeniu karpiowych przyponów niema sztywnych reguł. Jednak podstawowe zasady trzeba zachować, nie ma sensu powtarzać błędy które niejednokrotnie były już opisywane na łamach czasopism. Swoje przyponowe rewolucje możemy rozpocząć od najprostszych zestawów, a w czasie "testów" okaże się który daje najlepszy efekt zacięcia. Testów tzn wielu godzin - dni i miesięcy spędzonych nad wodą, jeden wypad nie sprawdzi nam skuteczności, testy nie mogą być dziełem przypadku a przemyślaną taktyką. Jedno jest pewne - dobrze dobrany przypon ma decydujące znaczenie dla skutecznego zacięcia i holu karpia, a o to nam właśnie chodzi, czekając niekiedy kilka dni na upragnione branie, nie możemy sobie pozwolić na banalne błędy. A podstawową zasadą o której nigdy nie wolno zapominać to ostrość haka, w związku z tym po każdej rybie sprawdzamy i zmieniam przypon na nowy. Nasze trudy i starania wynagrodzą okazałe karpie na matach, czego wszystkim życzę.Jeśli szukasz akcesoriów i plecionek do budowy swoich przyponów zapraszam Cię do mojego sklepu: www.carptravel.pl2 komentarze:

  1. witam kolegę, super artykuł, korzystam z Twoich rad i wykonuję bardzo podobne przypony. czy mógłbyś podpowiedzieć jak wykonać i zawiązać włos z kulką na przyponie z tą pętlą D ? można używać gumek ale włos jest bardziej naturalny. jak go zawiązać żeby się nie rozwiązał?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zakładam kulkę na kawałek plecionki i przywiązuje do kółeczka, które zakładam na pętle lub na oczko pozycjonera. W ten sposób nie spadnie kuleczka, kiedyś używałem gumki do mocowania kulki ale gumki lubiły pękać.

    OdpowiedzUsuń

KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz - wpisz komentarz i wciśnij OPUBLIKUJ
ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA I SUBSKRYPCJI !