Carp Travel na Facebooku - dołącz do nas

10 stycznia 2014

Karpiowe Ciężarki - Okiem karpiarza
W kolejnej odsłonie naszego cyklu "Okiem Karpiarza", zajmiemy się ciężarkami. Zdawać by się mogło, że to prosta sprawa - zestaw, kawałek ołowiu, rzut do wody i czekamy, oczywiście można i tak ale... lepiej przygotować się na każdą ewentualność, dostosować się do warunków panujących nad i pod wodą i regularnie łowić ryby. Każda ryba cieszy podwójnie, jeśli nie jest dziełem przypadku a owocem zaplanowanej taktyki. Odpowiednio dobrany ciężarek jest jednym z elementów zestawu który się do tego przyczynia. Kształt, masa, wielkość,  to wszystko wpływa na efektywność, utrzymanie zestawu w odpowiednim miejscu, napięcie zestawu i jego sygnalizacja a także skuteczne samozacięcie w zestawach włosowych. Inny rodzaj ciężarka używamy do rzutów, inny do wywózki, jeszcze inny w rzece czy na mulistym dnie. Scharakteryzuję tu i omówię, kilkanaście popularnych i tych mniej znanych rodzajów i kształtów ciężarków do połowów gruntowych.

Łezka Płaska - popularny ciężarek o znanym typowym kształcie, posiada skupioną masę, więc daje doskonały efekt samozacięciach przy zestawach z klipsem, nadaje się zarówno do wywózki jak i do rzutu. Dobrze przylega do dna.Cygaro -  ciężarek  popularny i często stosowany,  dzięki wydłużonej budowie, doskonale nadaje się do łowienia z rzutu, nie jest zaokrąglony, dzięki ostrym kantom nie stacza się z nierówności na dnie. Profil sześcianu stabilizuje ciężarek w locie co powoduje dalsze i dokładniejsze rzuty.Grippa - To ciężarki przeznaczone do wywózki, te o sporej masie do wywózki na dalekie odległości. Ciężarek dzięki swoim kształtom bardzo dobrze przylega do dna co jest istotne przy dalekich wywózkach,  nie przesuwa podczas napinania żyłki. Dzięki wypustkom dodatkowo trzyma się nierówności na dnie, nie ślizga się, doskonale nadaje się do utrzymania zestawu na spadkach podwodnych górek.
Torpeda - Ciężarek do zadań specjalnych, a mianowicie do dalekich rzutów. Opływowy kształt zapewnia dalekie rzuty, środek ciężkości przesunięty na przód ciężarka stabilizuje go w locie, taki kształt ciężarka minimalizuje hałas wpadającego ołowiu do wody.Rocket - Ten ciężarek to 3 w jednym - smukły aerodynamiczny kształt, pozwalający osiągnąć znaczne odległości, przesunięty środek ciężkości i skrzydełka stabilizują lot, ale jego najważniejsza właściwość to płaski kształt który, doskonale sprawdza się w łowiskach z roślinnością, ciężarek z łatwością wyślizguje się z gęstej podwodnej roślinności. Ciężarek dzięki płaskiej powierzchni dobrze przylega do dna, ale równie dobrze się od niego odrywa w czasie zwijania zestawu. Szczególnie jest to ważne kiedy chcemy szybko poderwać ciężarek z dna nad podwodną roślinność.Grippon Przelotowy - Ciężarek centryczny, jak sam nazwa mówi mocowany centrycznie, na żyłce, która przechodzi przez ich otwór. Dobrze sprawdza się w wodach z roślinnością, ponieważ nie zahacza tak o nią jak ciężarek na bocznym klipsie. Ma uniwersalne zastosowanie, nadaje się zarówno do wywózki jak i do rzutu.Ciężarek przelotowy i boczny na krętliku  Zanętowy -  To ciekawa propozycja połączenia ciężarka i koszyka zanętowego w jednym. Kształt ciężarka pozwala na obklejenie go porcją zanęty, która bardzo dobrze się go trzyma, po rozpuszczeniu zanęty spełnia on rolę zwykłego obciążenia pozwalającego na utrzymanie zestawu w łowisku. Bardzo dobre rozwiązanie na krótkie zasiadki, gdy chcemy szybko z pomocą zanęty czy Method miksu ściągnąć żerujące karpie w pobliże naszej przynęty.Ciężarki maskujące REALISTIC - propozycja dla tych co lubią maksymalny kamuflaż dla swoich zestawów, nie zależnie od tego czy jest to potrzebne czy nie - zdania są podzielone wśród karpiarzy, warto czasem poeksperymentować i założyć ciężarek w kamuflażu na te największe najbardziej ostrożne karpie. Możemy dobrać sobie rodzaj i kolor kamuflażu, odpowiedni do rodzaju dna.
           Spośród kształtów ciężarków do wyboru mamy wiele rodzaji:Masa ciężarka jaka zastosujemy do połowów gruntowych, uzależniona musi być od rodzaju dna na jakim łowimy, użytego zestawu, sposobu jego podania - (wywózka, rzut) i odległości na jaką łowimy. Przyjęło się że minimalna waga ciężarka do połowu, dla zestawów samozacinających to 60-70 g, wszystko też zależy od tego, na jakim podłożu leży nasz ciężarek. Zbyt lekki, nie da efektu zacięcia podczas pobierania przynęty przez karpia. W praktyce wygląda to tak że zbyt lekki ciężarek nie jest też w stanie utrzymać zestawu na wyznaczonym miejscu, wyporność żyłki, odległość powoduje że nie będziemy mogli naprężyć odpowiednio żyłki w celu właściwej, szybkiej sygnalizacji brania, za lekki ciężarek będzie się nam przesuwał po dnie, widać to po swingerze,  którego nie możemy napiąć. Dlatego warto być wyposażonym na każdej zasiadce w odpowiedni zapas ciężarków, co do rodzajów i wagi, w ten sposób zawsze jesteśmy przygotowani aby odpowiednio dostosować się do warunków jakie panują na łowisku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz - wpisz komentarz i wciśnij OPUBLIKUJ
ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA I SUBSKRYPCJI !